28.03.2015

Rodzaje naturalnych mydeł

Mydła naturalne kocham, ale wciąż nie zdecydowałam, który rodzaj najmocniej. Postanowiłam przyjrzeć się bliżej moim upodobaniom. 


Mydło kastylijskie - składa się w 60% z oliwy z oliwek. Wywodzi się z hiszpańskiego regionu - Kastylii. 

Dr. Bronner's 

Sapfo Soaps
Mydło marsylskie - stworzone w Marsylii to nic innego jak szare mydło potasowe w 72% składające się z czystego mydła potasowego, które według tradycyjnej receptury powstaje w wyniku reakcji ogrzanej oliwy z oliwek ze stężonym ługiem potasowym. Pozostałe składniki to: 0,5% gliceryny, 0,4% chlorku sodu i do 0,1% sody. Nietradycyjnie dziś wytwarza się mydło marsylskie też metodą na zimo. Występuje również mydło marsylskie sodowe np.: Rampal Latour.  

Rampal Latour, Mydło marsylskie 72% oliwy z oliwek 300g z EcoCert
Skład INCI: Sodium palmate, sodium olivate, aqua, sodium palm kernelate, sodium chloride, glycerin, sodium hydroxide.Triple Milled Soap - potrójnie mielone mydło roślinne, wykonane zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Ten rodzaj technologii produkcji mydeł jest już wyjątkową rzadkością. Mydło starte jest na drobne cząstki i przepuszcza się pomiędzy parą walców rozmieszczonych blisko siebie, w procesie zwanym "mielenie", aż staje się masą. Środki zapachowe i barwniki, które są dodawane po początkowym mielenia, są równomiernie i dokładnie rozdzielone podczas kolejnych procedur frezowania. Potrójne mielone mydło przechodzi ten proces trzy razy, zanim zostanie uformowane. 
Potrójnie zmielonego mydła nie da się zrobić w warunkach domowych. 

One with nature, Triple Milled Soap Bar, Grapefruit Guava
Certyfikowane mydła Pure ProvenceMydło Aleppo - spotykane jest również pod nazwami: Savon d'Alep, Mydło Laurowe, Mydło Alep, Szare Mydło Syryjskie lub Mydło Ghar. Tradycyjne szare mydło Alep uchodzi za "Matkę wszystkich Mydeł" dostępnych aktualnie na rynku

Względne stężenie oleju laurowego (wawrzynowego) zawartego w mydle wynosi zazwyczaj od 5 % do 75 % i stanowi jego wyznacznik cenowy oraz leczniczy. Zatem im wyższa zawartość oleju laurowego w mydle - tym jego wyższa cena, a co za tym idzie, także bogactwo właściwości leczniczych. 

Oryginalne mydła z Aleppo powinny być wykonane wyłącznie na bazie czterech składników pochodzenia naturalnego:

Skład INCI: olea europaea (sodium olivate), laurus nobilis oil (sodium laurate), aqua, sodium hydroxyde, czyli olej z oliwek, olej laurowy, woda, ług sodowy pozyskiwany z soli morskiej.

Natomiast mydła Aleppo wzbogacone o piąty składnik powinny zawierać w swym nazewnictwie:

Skład INCI:  illite, nigella savita, lub argania spinosa kernel oil, czyli glinka naturalna, olej z czarnuszki (nigella) lub olej arganowy. 


Mydło przeźroczyste - takie mydła uzyskuje się dodając rozpuszczalników, takich jak alkohole, by zapobiec krystalizacji w czasie studzenia mydła. Przeźroczyste mydła są często nazywane błędnie glicerynowymi, a gliceryna nie jest potrzebna do produkcji takiego mydła. Mogą wysuszać skórę. Są to przede wszystkim mydła dekoracyjne.


Mydło topione - znane jaki bloki glicerynowe. Czysta gliceryna zwierzęca lub roślinna jest zawsze płynna i możena ją ustalić, dodając chemicznych plastyfikatorów. By wytworzyć pianę dodaje się detergentów. Ta metoda polega na produkcji mydła z mydła i jest droższa od metody wytwarzania mydła od zera.

Naturalne, glicerynowe mydła Primal ElementsZe względu na proces wytwarzania mydeł wyróżniamy mydła robione metodą na gorąco, na pół-gorąco oraz na zimno.

Proces zmydlania na gorąco - w momencie rozpoczęcia zmydlania, zamiast wylać emulsję do formy, mieszaninę podgrzewa się  i „gotuje”,  przyspieszając w ten sposób zmydlanie.  Faza gotowania kończy się w momencie gdy cały wodorotlenek przereaguje z tłuszczami, czyli zmydlanie się zakończy, co można stwierdzić za pomocą fenoloftaleiny.

Teoretycznie mydła powstające w ten sposób nie muszą „dojrzewać”, ale w praktyce jest to konieczne choćby z tego powodu, że zawierają zwykle więcej wody i potrzebują więcej czasu do jej odparowania.

W ten sposób (na gorąco) są wytwarzane mydła marsylskie i mydło z Aleppo.

Proces na pół-gorąco - po zmieszaniu składników mydło jest podgrzewane w naczyniu z podwójnym dnem, by faza neutralizacji zakończyła się przed formowaniem.

Proces zmydlania na zimno - w tym procesie zmydlania wykorzystuje się ciepło naturalnie wydzielane podczas reakcji wodorotlenku z kwasami tłuszczowymi w roztworze wodnym. Pomimo nazwy, wydziela się sporo ciepła – temperatura może sięgać 80 stopni C, chociaż stosunkowo szybko opada.

Po rozpoczęciu zmydlania emulsja jest wlewana do formy, gdzie  jest ono kontynuowane. W efekcie powstaje mieszanina mydła, gliceryny oraz pozostałych niezmydlonych tłuszczy. Te pozostałe tłuszcze biorą się z faktu, że dodaje się  ich zazwyczaj więcej  niż wynika to z ilości użytego wodorotlenku.

Po zastygnięciu mydła wyjmuje się z formy, a następnie przez 4-5 tygodni (czasem 4-6 miesięcy) wysychają.  Mówi się, że w tym czasie  kończy się proces zmydlania, ale przede wszystkim następuje częściowe  odparowanie wody w efekcie czego mydła twardnieją.

Mydła wytwarzane w  procesie na zimno powstają bardziej gładkie, niż te wytwarzane w procesie na gorąco i na pół-gorąco.


Dziękuję za pomoc przy tworzeniu tekstu korah i lawendowa farma.


10 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis. Przeczytałam i już wiem czym się różnią te wszystkie mydła. No wiem dlaczego moje przezroczyste mydło wysusza. A ono do dekoracji będzie. Kusząco wygląda marsylskie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję. cieszę się. że wpis ci się przydał.

   Usuń
 2. U Ciebie zawsze czegoś nowego się człowiek nauczy:-) ale z tymi marsylskimi to nie do końca tak jest, bo są zarówno mydła na zimno robione, jak i na gorąco, chyba, że tradycyjna metoda, to ta na gorąco. Ściskam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję. Zatem notuję to co mówisz o marsylskich.

   Usuń
 3. Oj coś w tych marsylskich się nie zgadza. To nie są mydła potasowe, tylko sodowe, w każdym razie te, których skład przytaczasz ( Sodium palmate, sodium olivate, aqua, sodium palm kernelate, sodium chloride, glycerin, sodium hydroxide.)

  Z mydłem z Aleppo też ciekawa historia, są w sprzedaży mydła 70 %, a z drugiej strony kilku importerów i mydlarzy, z którymi rozmawiałam twierdzi, że nie da się zmydlić oleju laurowego w tak dużym stopniu więc realnie maksimum to 50%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za poprawkę. Ciągle się uczę i docenia, jak ktoś mnie poprawi :)

   Usuń
 4. Bardzo ciekawe informacje :)
  Zastanawiałam się czym się różni kastylijskie od marsylskiego skoro oba na oliwie, ale wychodzi na to, że ilością oliwy


  A mydła na bazie shea? Dudu-osun? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję.
   dla mnie mydła na bazie shea to też ma pour l'amour.

   Usuń
 5. Dziekuje za informacje, teraz sie bede uczyc na pamiec :) Jak przyjade do Krakowa, to bede musiala poszperac.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przyjemność po mojej stronie.
   Wpadaj do Krakowa koniecznie.

   Usuń