30.10.2016

Be Eco Be Smart, czyli co dalej z naszą planetą?

Jeśli myślisz, że jesteś tylko małą, nieznaczącą mróweczką dla tego świata i twoje złe nawyki nie mają żadnego wpływu na planetę, jesteś w dużym błędzie. To, czego używasz każdego dnia i to, co robisz codziennie ma znaczenie i każda pomyłka ma swoją cenę. Dziś pokażę ci, jak zmienić swoje przyzwyczajanie na te lepsze, zdrowsze i nieszkodzące naturze.

Kosmetyki

Zrezygnuj z kosmetyków drogeryjnych, które najczęściej zawierają całą tablicę Mendelejewa. Zacznij używać kosmetyków naturalnych, nietestowanych na zwierzętach i tworzonych w opakowaniu biodegradowalnym lub nadających się do recyklingu. Przy wyborze naturalnego mydła sięgaj po te, które zawierają wyłącznie olej palmowy pozyskiwany w sposób bezpieczny dla natury albo nie zawierają wcale oleju palmowego, jeśli masz wątpliwości, co do źródła oleju palmowego. Dbaj o minimalizm kosmetyczny. Po co tworzyć zbędne śmieci?

Śmieci

Polska najpierw opierała się wprowadzonemu nakazowi segregacji śmieci. Wciąż notuję oporne umysły, co do tego i zwolenników porzucenia segregowania. Jednak coraz częściej ludzie w Polsce przekonują się do tej czynności, co cieszy. A na pewno motywacją jest dla nich możliwość zaoszczędzania na opłacie za wywóz śmieci. Jeśli segregujesz, płacisz mniej. Z punktu ekonomicznego segregacja śmieci się po prostu opłaca. A jeszcze natura korzysta. Na dobre porzuć kupowanie produktów jednorazowego użytku, a jeśli już musisz, to naprawdę w ostateczności. Więcej o śmieciach pisałam TU i TU.

Kupuj z głową

Niestety segregacja śmieci to często jedynie efekt niepohamowanego konsumpcjonizmu, nad którym należy się mocno zastanowić i zacząć z nim walczyć. Zacznij robić zakupy przemyślane i faktycznie kieruj się rzeczywistymi potrzebami, a nie chwilowymi zachciankami. Po co ci dziesiąta para spodni czy nowy stół, kiedy ten starszy nadal dobrze służy? Kupując ubranie, buty czy akcesoria, wspieraj te firmy, które dbają o naturę, tworzą ubrania z naturalnych tkanin bez krzywdy dla zwierząt.

Recykling jest cool

Robiąc porządki w szafach, nie wyrzucaj na śmietnik bezmyślnie. Przecież rzeczy, które ci się znudziły mogą jeszcze komuś posłużyć? Zrób kiermasz rzeczy używanych lub zwyczajnie oddaj komuś te rzeczy za darmo. Stare książki mogą chętnie przyjąć wielbiciele czytania lub antykwariaty. Stare, nieużywane płyty czy filmy też niech trafią w ręce fanów. Przyniesiesz komuś wiele radości z takich prezentów, a tobie zrobi się wolne miejsce w domu.

Kochasz dzieci? Nie pal śmieci

Zaczął się sezon grzewczy i znów zaczęły się kłopoty z tym związane. Nadal jest grupa, która uparcie nie chce pojąć, ile szkody wyrządzają paląc śmieci w piecu. A największą szkodę robią własnym dzieciom, bo przez nich oni mogą nie oglądać zielonych krajobrazów.

Kochasz zwierzęta? Nie wypalaj trawy

Od lat ekolodzy proszą o to, by mieć litość nad zwierzętami mieszkającymi w trawach. Nie pomagają nawoływania, bo wciąż mijam wypalone ścierniska. A to smutny widok. Wielkie cmentarzysko.

Twój talerz - zwierciadłem twojej duszy

Jedzenie mięsa i przetworów odzwierzęcych wcale nie jest konieczne dla naszego zdrowia, a wręcz w wielu przypadkach szkodzi. Mimo tego tak wiele ludzi wybiera właśnie te potrawy, a przemysł mięsny kwitnie i ma się świetnie. Na szczęście coraz więcej osób odmawia jedzenia mięsa i popiera weganizm. Moim marzeniem jest to, żeby w końcu uwolnić zwierzęta od bólu nie tylko przeznaczając ich na jedzenie, ale też przestając na nich testować i robić z nich ubrania. Mam nadzieję, że moje marzenie się kiedyś spełni.

Woda jest nieodnawialna

Istnieje przekonanie, że wody dla nas nie zabraknie, więc śmiało można z niej korzystać. Niestety są to tylko mrzonki. Woda kiedyś się skończy, a są już regiony na świecie, które aktualnie nie mają wody lub mają bardzo trudny dostęp do niej. Warto pomyśleć o przyszłych pokoleniach i nie korzystać z wody lekkomyślnie.

Bye Bye Car - Welcome Bla Bla Car

Jazdem samochodem wybieraj najrzadziej, jak potrafisz. Publiczny transport bardziej służy środowisku, niż samotna jazda samochodem. A jeśli już musisz korzystać z samochodu, staraj się robić to rozsądnie i np. zapisz się do portalu zrzeszającego kierowców Bla Bla Car.

Rower = wolność

Nikogo chyba nie muszę przekonywać, jak przyjemna jest jazda rowerem i jak zdrowa. Na szczęście w Polsce w dużych miastach przybywa coraz więcej ścieżek rowerowych i zwolenników tego wspaniałego pojazdu. Choć daleko nam do Holandii, to być może kiedyś na ulicach będzie więcej rowerów niż aut.

Otwórz umysł, a zabierze Cię do zielonej przyszłości

Jeśli myślicie, że te wyżej wymienione czynności są trudne do zrealizowania, to mam dla nas miłą niespodziankę. Są łatwiejsze, niż myślicie. Wystarczy tylko chcieć. Chcieć to zrobić. To w was jest odpowiedź, czy planeto pójdzie zieloną drogą czy stoczy się w czarną otchłań. Każda dobry nawyk to cegiełka do zielonej przyszłości. Krok po kroku, a się uda.

Trzymam mocno kciuki!

Autor zdjęcia: Naturalna dusza
Autor zdjęcia: Naturalna dusza
Autor zdjęcia: Naturalna dusza
Autor zdjęcia: Naturalna dusza
Autor zdjęcia: Naturalna dusza
Autor zdjęcia: Naturalna dusza
Autor zdjęcia: Naturalna dusza


8 komentarzy:

 1. Ważny i mądry post z przepięknymi zdjęciami :)

  Pozdrawiam jesiennie :*

  Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i również ciepło pozdrawiam.

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia. Mnie cieszy fakt, że stosuję się do większości powyższych zaleceń i też kilku niewymienionych. Nie jest to trudne i każdy powinien pomagać przyrodzie, a jeśli nie ma takiej możliwości, to niech jej przynajmniej nie szkodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem bardzo ciekawa, jakie jeszcze zalecenia stosujesz, o których nie napisałam?

   Usuń
  2. Kochana, to tak prozaiczne sprawy, że nie ma się czym chwalić, ale np. dokarmianie ptaków w okresie zimowym, zbieranie deszczówki dla roślin ogrodowych (wlicza się w oszczędzanie zasobów wody pitnej) czy też umiejętne ogrzewanie domu, aby było ekonomiczne i z niską emisją spalin, właściwie, to na każdym kroku można znaleźć ekologiczne rozwiązanie i to z niewielkim lub wręcz żadnym nakładem pracy czy środków. Wystarczy włączyć myślenie, którego niestety, wielu ludziom brakuje. Oprócz nadmiernego kupowania, bardzo też nie lubię wyrzucać, zwłaszcza jedzenia, uważam to za niemoralne i prawie nigdy tego nie robię, a jeśli coś muszę wyrzucić, bo np. zapomnę, że to mam i mi się zepsuje, to mam potem ogromne wyrzuty sumienia i pretensje do siebie.

   Usuń
  3. Cenne sprawy poruszasz. Co do dokarmiania ptaków to niestety w mieście jest to utrudniona sprawa, bo wiesz, jak to w blogu, ale mieszkańcy domków jednorodzinnych mają łatwą sprawę.

   A ekonomiczne opalanie domu to temat rzeka. Ja się skupiłam tylko na tym, by ludzie nie palili w piecu śmieci, bo ten zwyczaj jest trudny do wyplewienia. Nadal ogromna ilość osób nie potrafi pojąć, jak bardzo to szkodzi środowisku.

   Usuń
  4. W mojej mieścinie ludzie są bardzo wyczuleni na spalanie śmieci przez sąsiadów. To po prostu od razu czuć i podnoszony jest alarm, więc takie postępowanie jest szybko duszone w zarodku. Ja osobiście nie rozumiem takiego działania, w piecu przy rozpalaniu można użyć opakowań papierowych, gazet, tektury, które siłą rzeczy zawsze się w domu znajdą, a nie palić jakiegoś plastiku, który w rzeczywistości pali się szybko i w niskiej temp. dając mało energii i masę toksycznego dymu.

   Usuń
  5. Szkoda czasu, żeby się zastanawiać nad logiką działania takich ludzi. Po prostu ci ludzie nie grzeszą rozumem. A polskie prawo w tej kwestii kuleje. Są kontrole, ale taka kontrola musi być wpuszczona do domu, nie mogą przecież wyważyć drzwi i wejść do kotłowni, by pobrać próbkę popiołu. Jeśli prawo się nie zmieni, to zawsze znajdą się ludzie, którzy będą uprawiać samowolkę i niszczyć środowisko.

   Usuń