1.09.2014

Płynne złoto Berberów, czyli olej arganowy Phytema

Olej arganowy (arganiowy) otrzymywany jest z nasion drzewa arganowego, występującego wyłącznie w południowej części Maroka. 




Autor zdjęcia: marcinnowak.eu

Olej arganowy jest nazywany "płynnym złotem" lub "złotem Berberów". Jest zaliczany do jednych z droższych olejów na świecie, głównie ze względu na jego ograniczoną dostępność oraz pracochłonny proces pozyskiwania.

Drzewo arganowe jest jednym z najstarszych drzew na świecie. Jest mało znane poza Marokiem i nawet wielu Marokańczyków nie słyszało o nim, ponieważ rośnie tylko w południowej części kraju na terenach obejmujących 700,000-800,000 hektarów. Wewnątrz terenu, na którym rośnie argan, jest około 21 milionów drzew, które odgrywają ważną rolę w zachowaniu ekologicznej i ekonomicznej równowagi na tym terenie. Jednak w ciągu ostatnich 100 lat ponad 1/3 zasobów drzewa arganowego wymarła

Drzewo arganowe rośnie w ekologicznie czystym środowisku na obszarze wpisanym w 1998 roku na listę rezerwatów biosferycznych UNESCO. Próby sadzenia drzew arganowych w innych krajach nie powiodły się.

Drzewo arganowe dorasta do 10 metrów wysokości, a korona drzewa posiada średnicę do 14 metrów. Drzewo arganowe (argania spinosa) jest idealnie przystosowane do ostrego klimatu suchego i ubogiego w sole mineralne. By drzewo mogło egzystować i owocować w warunkach pustynnych, musi posiadać korzenie sięgające wody gruntowej i tym właśnie szczyci się drzewo arganowe – jego korzenie dochodzą do 30 metrów głębokości w ziemi. Drzewo arganowe żyje i owocuje średnio 150-200 lat, dość często spotykane są egzemplarze około 400-letnie. Drzewo arganowe owocuje co drugi rok, a w latach szczególnie suchych robi sobie dodatkowo przerwy w owocowaniu.


Żniwa na przestrzeni lipca, sierpnia i września są szczególnie ciężkie ze względu na najwyższe upały w tym okresie, a także na szczególne warunki zbierania orzechów arganowych i tłoczenie oleju. Drzewa arganowe nie są wstrząsane przez olbrzymie maszyny, ale przez kozy tam żyjące, które wspinają się na drzewa arganowe. 



Olbrzymie ilości owoców spadają samoczynnie na ziemię w momencie dojrzałości. Tłoczenie oleju należy do prac kobiecych w Maroku.

Produkcja oleju arganowego, która w większości nadal wykonywana jest metodami tradycyjnymi, jest długim procesem. Każdy orzech musi być otwarty, aby można było wyjąć ziarna i mówi się, że produkcja jednego litra oleju trwa około 20 godzin. Z jednego drzewa arganowego uzyskuje się około 30 kg owoców, a następnie z tej masy około 1 litr oleju. Szacuje się, że rocznie zbieranych jest około 350 tys. ton owoców i ok. 11ml. litrów oleju. W porównaniu,  oleju z oliwek rocznie uzyskuje się ok. 2,4 mlrd. litrów.
W ostatnich czasach zaczęto mechanicznie tłoczyć olej, co znacznie skróciło czas, jaki poświęcano na wyprodukowanie 1 litra oleju. Poza tym, podczas mechanicznego tłoczenia nie dodaje się już wody do oleju, dzięki czemu olej może być dłużej przechowywany. Najbardziej czasochłonne w procesie produkcyjnym rozbijanie orzechów nadal wykonywane jest ręcznie.

Na świecie olej arganowy cieszy się popularnością jako składnik wielu kosmetyków, a szczególnie drogich kremów. To prawdziwy Eliksir Młodości o silnym działaniu regenerującym skórę, wzmacnia włosy oraz paznokcie, chroni przed agresywnym działaniem słońca i wiatru. Olej ten znalazł zastosowanie w kremach pielęgnacyjnych, w produktach przeznaczonych do pielęgnacji okolic oczu i ust, mydłach, olejkach przeciwsłonecznych, maseczkach.

Olej arganowy jest doskonały na dojrzałą i starzejącą się skórę, chroni przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek. Zawiera m.in.: witaminę E, stygmasterol regenerujący naskórek oraz tirukallol łagodzący objawy alergii. Chroni naskórek przed wysychaniem, wygładza, uspokaja podrażnioną skórę, działa przeciwzapalnie, rewitalizuje, opóźnia procesy starzenia, poprawia elastyczność, łagodzi objawy trądziku młodzieńczego, alergii, poparzeń słonecznych. Latem znakomicie nadaje się jako olejek do opalania. 
Jest także stosowany przy egzemie, pęknięciach skóry. Idealny dla masażystów oraz do kąpieli - wystarczy parę kropel.  Polecany również na końcówki włosów - świetnie odżywia zniszczone zabiegami fryzjerskimi włosy. Olej arganowy jest również niezastąpiony w walce z tzw. skórką pomarańczową oraz bardzo suchą skórą. To prawdziwe złoto Maroka!

Czytając tak dużo dobrego o oleju arganowym, moja ciekawość zwyciężyła i na moje półce stanął olej arganowy Phytema. 


                                                                                Autor zdjęcia: Naturalna dusza

Oleje francuskiej marki Phytema są mi bardzo dobrze znane i uwielbiane. Olej z owoców dzikiej róży i baobabu świetnie się u mnie sprawdziły (czyt. Tłuścioszki). 

Olej arganowy Phytema pochodzi z pierwszego tłoczenia na zimno. 

Nadaje się do każdego rodzaju skóry twarzy, a także do pielęgnacji ciała, włosów czy paznokci. 

Olej ma piękny, przyjemny zapach. Używanie go to czysta radość. Po niemiłej przygodzie z olejem arganowym innej marki, obawiałam się, że mogę nie znaleźć ładnie pachnącego oleju arganowego. Na szczęście Phytema sprawiła mi niespodziankę, tworząc tak dobry olej. 

A czemu olej Phytema ma przyjemny zapach?  Pochodzi z uprawy ekologicznej. A owoce do wytworzenia oleju arganowego z upraw ekologicznych zbiera na specjalnych siatkach pod drzewami arganowymi. Dzięki temu owoce te nie są przeżuwane przez kozy i dzięki temu ten olej arganowy nie ma takiego przykrego, intensywnego zapachu jak oleje arganowe większości firm dostępnych na rynku.

Olej stosowałam bezpośrednio na skórę i włosy, ale też dodawałam kilka kropel do różnych kremów i balsamów. 

50 ml pojemność oleju wystarcza mi na długo. Staram się stosować oleje jednak oszczędnie i nie przesadzać z ilością. 

Jestem bardzo zadowolona, że skusiłam się na ten zakup. Jest wart swojej ceny.

Jestem ciekawa też innych olejów Phytema. Na pewno to nie jest moje ostatnie spotkanie z olejami tej marki i jeszcze nieraz do nich wrócę. 

                                                                             Autor zdjęcia: Naturalna dusza

W Polsce produkt dostępny wyłącznie w sklepie Maurelii w cenie 65 zł.

Skład (INCI): Argania Spinosa Oil*
* z kontrolowanych upraw ekologicznych, produkt certyfikowany

2 komentarze:

  1. To zdjęcie z kozami na drzewie każdorazowo mnie bawi do łez :))))

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie mam pojęcia, jak one to robią, że się tak wspinają. Są boskie :) :)

    OdpowiedzUsuń