27.10.2014

O soli morskiej ciąg dalszy, czyli spray do włosów Unique

Sprawą z solą morską (a raczej z jej brakiem) mnie bardzo zaintrygowała. Po produkcie John Masters Organics (czyt. Gdzie jest sól morska?), przychodzi czas na produkt Unique. Duńską markę bardzo cenię i uwielbiam, ale jej spray do włosów z solą morską nie dawał mi spać.Skład INCI: Aqua (Water) (Eau), Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice*, Shellac, Glyceryl Caprylate, Parfum (Fragrance), Potassium Hydroxide, Sodium Chloride, Citral, Citronellol, Limonene, Linalool.
 *Ingredients from organic farming. 

Percentages: 
10% certified organic, 10% fair trade, 99% natural origin, 100% wind energy production.


Tak jak w przypadku produktu John Masters Organics w składzie sprayu od Unique znajduje się tylko Sodium Chloride, czyli sól kuchenna. 

O wyjaśnienia również poprosiłam markę Unique. Na moje pytania odpisała mi sama właścicielka - Hanne Vernegreen Rasmussen.


Tak, to prawda. Sodium Chloride to sól kuchenna, zwana także solą kamienną. W Danii, gdzie produkujemy nasze produkty, mamy "góry soli" pod powierzchnią ziemi. Około 260 milionów lat temu większość Danii została pokryta przez morze. Wiele miejsc, gdzie ludzie teraz żyją, były niegdyś zalane wodą i dlatego jest dużo soli w Danii. Sól ta jest nazywana "sól kamienna" lub w języku duńskim "stensalt" i w INCI jest to chlorek sodu (sodium chloride). W INCI Maris Sal jest używany głównie do soli z Morza Martwego i rozmawialiśmy o użyciu jej, kiedy tworzyliśmy spray z soli morskiej. Powodem dlaczego tego nie zrobiliśmy, jest to, że źle wpłynęłoby to na przebieg procesu kosmetycznego. Musielibyśmy transportować sól z dużej odległości. Dla nas jest bardziej korzystne użycie lokalnych składników, po które mamy zaledwie 1 godzinę jazdy od naszej firmy. 

Dlatego nazwaliśmy nasz produkt "sól morska w sprayu", ponieważ inspiracja do stworzenia tego rodzaju produkty pochodzi z tego, jak wyglądają włosy po długim dniu spędzonym na spacerze wzdłuż Vesterhavet (Morze Północne) w wietrzny, jesienny dzień. Vesterhavet to bardzo popularny odcinek przybrzeżna na Półwyspie Jutlandzkim, gdzie znajduje się siedziba firmy. Morze tutaj jest ogromnie dzikie z dużymi falami przed brzegu, a wiatr jest pełen soli. Można nawet poczuć ją na ustach. Ale Vesterhavet jest również jedną z najpiękniejszych i najbardziej ukochaną częścią Danii i jest bardzo popularna wśród turystów. Ze względu na sól morską w wietrze twoje włosy dostają ten bardzo szczególny wygląd. Na początku chcieliśmy nazwać nasz produkt  - Vesterhavs spray. Wiele produktów w Danii tworzy się w odniesieniu do Vesterhavet, na przykład sery. Nasz produkt jednak nie nazwaliśmy Vesterhavs Spray, bo poza Skandynawią i Niemcami przybrzeżny odcinek nie jest tak dobrze znany, więc ludzie nie zrozumieliby nazwy. Ale każdy rozumie, nazwę "Sea Salt Spray". Powodem używania duńskiej soli kamiennej jest to, że jest z lokalnych składników, a zatem bardziej trwałe rozwiązanie niż Maris Sal. I to nie robi żadnej różnicy, bo nasz produkty jest tak samo dobrej jakość i świetne działa na włosy. Dawno nie otrzymałam tak wyczerpującej odpowiedzi. Rozmowa z właścicielką Unique tylko potwierdziła mnie w przekonaniu, że mam do czynienia z marką, która nie tylko tworzy rewelacyjne produkty (certyfikowane przez EcoCert), ale też podchodzi do klientów z pełnym szacunkiem. Aż miło kupować i używać ich produktów, gdy za sterami marki stoją takie osobowości jak pani Hanne Vernegreen Rasmussen. Brawo Unique

4 komentarze:

 1. Czekam kiedy znajdziesz spray z prawdziwą solą morską :)
  Ja mam spray z andalou - raczej też zwykłą sól, ale działa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam już spray z prawdziwą solą morską z Morza Martwego - Lavera spray do włosów cienkich i delikatnych. Pisałam o nim w poście pt. Naturalne rozstania.

   Usuń
 2. No dobrze, właścicielka firmy wyjaśniła dlaczego do produkcji tego kosmetyku używają lokalnej soli kamiennej. Mają pełne prawo jej używać. Nie wyjaśniła jednak dlaczego kosmetyk nosi nazwę "Sea Salt Spray". Jest to nazwa wyraźnie, nawet nie sugerująca ale informująca, że w składzie produktu znajduje się sól morska. Większość ludzi nie zwraca uwagi na składy kosmetyków, wygląda więc na to, że firma (podobnie jak wiele innych) wykorzystuje to i stosuje zwykłą, marketingową ściemę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spray uczciwie powinien się nazywać "spray z solą kamienną" lub "Vesterhavs spray". Ale nazwa, że jest to "spray z solą morską" przyciąga większą ilość klientek. Wiem, że jest to kolejna ściema, ale przynajmniej właścicielka Unique mnie nie spławiła kilkoma zdaniami. Próbowała się wytłumaczyć.

   Usuń