Nieśmiertelnik, zwany też kocanką włoską, (Helichrysum Italicum) - to krzew o drobnych żółtych kwiatach, charakterystyczny dla terenów Europy. Kwiatostany kocanki wykazują niezwykłą trwałość. Jeszcze kilka miesięcy po zasuszeniu utrzymują intensywną żółtą lub rdzawą barwę, dlatego są chętnie wykorzystywane w kompozycjach suchych bukietów. Z tego też faktu potoczna nazwa kocanki to nieśmiertelnik (ang. everlasting).
Oprócz celów ozdobnych, kocanka była od kilkuset lat wykorzystywana w medycynie ludowej w leczeniu zapaleń, kaszlu, gorączki, bólu mięśni i stawów, w zapaleniu żył, chorobach wątroby i dróg moczowych oraz w zwalczaniu reakcji alergicznych i leczeniu astmy.
Kocanka to również istotny składnik w pielęgnacji skóry. Spotykanych jest kilka odmian kocanki, z których najcenniejsze własności kosmetyczne wykazuje oferowana kocanka włoska (Helichrysum Italicum = Helichrysum Angustifolium).
W kosmetyce kwiat kocanki spotykany jest przede wszystkim w formie olejku eterycznego oraz hydrolatu. Olejek eteryczny z helichrysum italicum należy do grupy najdroższych olejków. Hydrolat z kwiatu kocanki jest rzadko spotykanym i trudnym do zdobycia rodzajem hydrolatu, który stanowi bardziej przystępną opcję w stosunku do olejku eterycznego. Jako składnik kosmetyczny, kocanka nie jest zbyt popularna w Polsce, jest to natomiast nieodzowny składnik, który powinna wypróbować każda osoba mająca problem z naczynkami.
Nieśmiertelnik zdobył moje uznanie dzięki kremowi do twarzy i do rąk Nature's Bio (czyt. Ciekawość popłaca). Postanowiłam zakupić suszone kwiaty tej cennej rośliny.
Suszone kwiaty nieśmiertelnika pachną bardzo letnio. Przywołują wspomnienia letnich spacerów w promieniach słońca. Nieśmiertelnik sprawia, że lato nadal trwa.
Autor zdjęcia: Naturalna dusza
Z suszonych kwiatów nieśmiertelnika zamierzam parzyć herbatkę na jesienne, długie wieczory oraz parzyć napar do okładów na twarz, czyli zrobię sobie domowy a'la hydrolat.
Hydrolat z kocanki jest najbardziej ceniony za dwa unikalne kierunki działania:
1 - Posiada korzystny wpływ na naczynka, działa obkurczająco oraz zmniejsza opuchnięcia, sprzyja szybkiemu zanikowi siniaków, obtłuczeń i zaczerwienień skóry, przyśpiesza wchłanianie i niwelowanie wybroczyn oraz krwiaków powstałych po urazach, zabiegach medycznych i kosmetycznych. W przypadku drobnych zranień, hamuje krwawienie i uśmierza ból. Jednocześnie wykazuje intensywne działanie przeciwzapalne i łagodzące. Przypomina działaniem witaminę K, od której w zastosowaniu zewnętrznym jest skuteczniejszy oraz pozbawiony skutków ubocznych istniejących w przypadku witaminy K stosowanej na skórę. Jest polecany w przypadku cery z poszerzonymi naczynkami, z trądzikiem różowatym, skóry podrażnionej, na okolice oczu w przypadku cieni, obwódek i opuchnięć.
2 - Posiada intensywne właściwości regeneracyjne, sprzyja gojeniu i zabliźnianiu ran pourazowych, minimalizuje tworzenie blizn, sprzyja również redukcji już istniejących blizn, rozstępów i śladów potrądzikowych. Stosowany zewnętrznie stymuluje odbudowę naskórka i tworzenie nowych, zdrowych komórek skóry, jest polecany w sytuacjach wymagających regeneracji skóry, np. po zabiegach złuszczających.
Dodatkowo Hydrolat z kwiatu kocanki:
- Wykazuje własności antyoksydacyjne, zwalcza wolne rodniki, przyczyniające się do przedwczesnego niszczenia skóry.
- Działa antybakteryjnie, antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. W badaniach wykazuje aktywność przeciwko bakteriom i drożdżakom z rodzaju Staphyllococcus aureus, Candida albicans i Mycobacterium phlei.
- Redukuje zapalenia i stany alergiczne skóry.
Właściwości kwiatów kocanki wynikają z zawartości licznych, specyficznych związków chemicznych, zwłaszcza diketonów, charakterystycznych tylko dla Kocanki (Helichrysum italicum).
- Diketony oraz sekswiterpenowe węglowodory - odpowiadają za unikalne własności regenerujące, zabliźniające i przeciwzapalne kocanki.
- Flawonoidy i acetofenony - są odpowiedzialne za aktywność przeciwutleniającą (antyoksydacyjną) kwiatów kocanki.
- Flawonoid gnafalina, pochodne acetofenonu i kwas ursolowy - wpływają na metabolizm kwasu arachidonowego, inhibują enzymy sprzyjające stanom zapalnym w komórkach skóry oraz hamują uwalnianie histaminy, tym samym odpowiadają za własności przeciwzapalne oraz działanie blokujące reakcje alergiczne.
- Olejki eteryczne, trójterpenoidy i flawonoidy - zapewniają działanie antyseptyczne kocanki.
Hydrolat z kwiatu kocanki wykazuje synergię działania z Hydrolatem z kwiatu lipy, zastosowane łącznie posiadają intensywne działanie łagodzące i przeciwzapalne.
Hydrolat z kocanki stanowi również zgraną parę z Olejem tamanu, zastosowane łącznie wykazują zintensyfikowane działanie gojące i regenerujące, sprzyjające redukcji blizn i śladów potrądzikowych.
Hydrolat z kocanki polecany jest dla cery naczynkowej, zaczerwienionej, delikatnej i podrażnionej, zasinionej, z wybroczynami podskórnymi, dojrzałej, zniszczonej, z trądzikiem różowatym i pospolitym, z bliznami pourazowymi i potrądzikowymi.
Autor zdjęcia: Naturalna dusza
Cena suszonych kwiatów nieśmiertelnika - 18 zł w sklepie Golden Oil. Kwiaty pochodzą z plantacji marki Lavander z Chorwacji.
Ja od dawna lubię kocankę w hydrolacie i oleju :) bardzo fajnie pomaga cerze właśnie w czasie takiej pogody jaka teraz mamy.
OdpowiedzUsuńAle herbata..... z kocanki.... Podziwiam :D
Też pokochałam kocankę.
UsuńA do herbatki z kocanki wrzucasz cytrynkę oraz miód i można pić śmiało :)
To ja zostanę przy hydrolacie i oleju :DDDDDD
Usuń:)))
Usuń